تبلیغات
از چشمه سار قرآن و عترت

از چشمه سار قرآن و عترت

خطبه غدیریه امیر المومنین علیه السلام در زمان خلافت

در دوره خلافت و حاکمیت علی بن ابیطالب علیه السلام ، روزعید غدیربا جمعه مصادف گردید . امام درآن روز خطبه ای مفصل ایراد فرمود و مباحث عمیق و ارزشمندی در توحید و نبوت و امامت بیان داشت.

ایشان نخست به حمد و ثنای خدای متعال پرداخت ، صفات ربوبی اش را برشمرد، نعمتهایش را مورد توجه قرار داد و بعد خطاب به مردم فرمود : خداوند تعالی امروزدوعید بسیار بزرگ( جمعه وغدیر) را در یک زمان برای شما قرار داده است ؛ دو عیدی که هر یک فلسفه وجودی دیگری را تکامل میبخشد و به وسیله هر کدام هدایت در دیگری اثر بخش می شود .. سپس فرمود: توحید و ایمان به یگانگی خداوند پذیرفته نمی شود مگر با اعتراف به نبوت پیامبرش محمد صلوات الله علیه ، و دین و شریعت محمد صلوات الله علیه پذیرفته نمی شود مگربا قبول ولایت امر کسی که خدا فرمان ولایتش را داده است ، و همه این امور سامان نمی پذیرد مگر بعد از توسل و تمسک به اهل ولایت .

 

غدیراز نگاه مولی الموحدین علی علیه السلام

سپس فرمود : خداوند در روز غدیر آنچه درباره منتخب خود اراده کرد بر پیامبرش فرو فرستاد . به او فرمان داد تاولایت و وصایت را ابلاغ کند ، مجال را از کافران و منافقان بگیرد و نگران گزند دشمنان نباشد . روز غدیر ، قدر و منزلت بسیار دارد ، در آن روز گشایشهای الهی فرا رسیده و حجتش بر همه تمام شده است . امروز روز روشنگری و اظهار عقیده از جایگاه بلند و روشن است ، امروز روز تکامل دین و روز وفای به عهد است .

غدیر روز رسول الله( صلوات الله علیه) و مشهود من ( علی ابن ابیطالب) است . روز ذلت و خواری شیطان ، روز استدلال و برهان است . روز جدا شدن صفوف کسانی است که آن را تکذیب می کردند . امروز بزرگترین روزی است که عده ای از شما از آن اعراض کردید . روز هدایت و امتحان بندگان خداست . روز آشکار شدن کینه های نهفته در دلها و سینه ها ، روز عرضه نصوص (سخنان بدون ابهام پیامبر) بر افراد مومن و دلباخته است. غدیر روز شیث پیغمبر است ، روز ادریس و یوشع و شمعون و ... .

 

منشورعلوی علیه السلام در عید غدیر

امیرمومنان علیه السلام در قسمت آخر خطبه فرمود : رحمت خدا برشما ای مسلمانان . بعد از برگشت از این اجتماع بزرگ ، امروز (غدیر) را عید بگیرید و با انجام این امور آن را بزرگ بشمارید :

-  نعمت را بر افراد خانواده و خویشاوندانتان گسترش دهید و نیکی و بخشش پیشه کنید .

-  خدا را در برابر نعمتهایی که به شما ارازانی داشته ، شکرگزار باشید .

-  کنار یکدیگر جمع شوید تا خداوند اجتماع شما را فراگیر نماید .

-  نعمتهای الهی را به یکدیگر تهنیت گویید همان طور که خداوند ( در این روز) با اعطای اجر و ثوابی بیش از دیگر اعیاد ، به شما تبریک می گوید .

-  با خوش رویی و شادمانی یکدیگر را در آغوش بگیرید .

-  در هنگام دیدار یکدیگر ، مصافحه کنید و به هم تبریک بگویید .

منبع: اقبال الاعمال، سید بن طاووس، صص 464-461.

 


[ چهارشنبه 11 آذر 1388 ] [ 09:08 ق.ظ ] [ سید غلامرضا حسینی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ باهدف خدمت به جامعه فکری جوان درراستای پاسخ به سولات کلامی وفلسفی آنان طراحی شده که بیشترازبیش بااندیشه ناب وپویا وجاودانه قرآن واهل بیت آشنا شوند
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :